« Tagasi

Interactive Gardens


Projekt Interactive Gardens/Interaktiivsed aiad
 

Rakvere linn osaleb INTERREG-i Läänemere Regiooni projektis „Interaktiivsed Aiad". Projekti väljakutseks on arendada erinevaid tegevusi ja osalemisvõimalusi pakkuv looduspõhine aialahendus, mis on seotud ala kasutajate vajadustega ja paikkondade mitmekesisusega. 

Projekti põhieesmärgiks on koostöös ametiasutuste, teadus- ja haridusasutuste ning kohalike omavalitsuste ja huvigruppidega välja töötada avalike aedade mudellahendused, mis võimaldavad parandada kasutajate heaolu, nende sotsiaalseid ja hariduslikke vajadusi.

Erinevate ja mitmekülgsete aedade rajamine võimaldab tõendada interaktiivsete aedade olulisust inimeste heaolu tõstmisel. Aias viibimine ja tegevuste leidmine võimaldab läbi tervisliku käitumise, hariduslike programmide ja sotsiaalse sidususe soodustamise vähendada igapäevastressi. Aedade mõju hindamiseks töötatakse välja vahend, mis võimaldab koguda tagasisidet laialt elanike grupilt.

Vidžeme Ülikooli teadlased loovad virtuaalse näidisaia, mis võimaldab läbi virtuaalreaalsuse omaduste ja funktsonaalsuse anda edasi  ruumi ajalist muutlikkust. See võimaldab tulevikus hinnata IoT anduritelt saadavate andmete põhjal virtuaalsete ruumide mõju inimesele. Kahetasandiline hindamissüsteem võimaldab aiasüsteeme pidevalt täiustada ja kohandada.

Läänemere piirkonna koostöövõrgustik võimaldab laialdasemalt koguda ja jagada infot.

Projekti rakendamise periood on november 2023 – oktoober 2026

 

Rakvere linna eesmärgid
 

Rakvere linnas on projekti raames plaanis välja vahetada oma aja ära elanud pink-taimekasti lahendus Parkali tänava promenaadialal. 

Hetkel kasutusel olevad pingid on amortiseerunud, kuna need olid planeeritud ajutise lahendusena sulgemaks autoga liikumise võimalust mööda promenaadiala. Uue lahenduse kohaselt luuakse suuremahulisem sillutise pinnal olev haljastuslahendus, mis võimaldab tekitada kesklinna tänavaruumi varjulisemaid istumisalasid ja tegevusalasid tänaval liiklejaile. Tulevikus on plaanis tänavahaljastuse lahendus siduda haridusprogrammidega lasteaedades ja anda passiivselt võimalus aiaruumi teraapiliseks mõjuks seal peatujaile.

 

Projektis osalejad
 

INTERREG Baltic Sea Region Interactive Gardens projektis osaleb 13 osapoolt: projekti juhtpartneriks on Läti Zemgale planeerimispiirkond, partneritena osalevad Eesti Maaülikool Tartust ja Rakvere linn; Dobele Aiandusinstituut ja Tukumsi omavalitsus Lätist; Vidzeme Rakenduskõrgkool, Kaitsealade ühendus, Birži omavalitsus ja Klaipeda linn Leedust; Loodusvarade Instituut ja Maaelu Näitusepark Soomest ning Aarhusi Ülikool Taanist.


Projekti rahastus
 

Projekti kogueelarve on 2,79 miljonit eurot, millest 181 880 eurot moodustab Rakvere linnas elluviidav projekt. Projekti kuludest 80% katab Euroopa Liidu rahastus ja 20% on linna omaosalus.

Rohkem infot leiab projekti kodulehelt: https://interreg-baltic.eu/project/interactive-gardens/#summary

 


Interreg Baltic Sea Region Interactive Gardens logo