Interregi projekt "Interaktiivsed aiad" on jõudnud oma I etapi lõppu
Kogemusvahetuse külastused pakkusid mitmekülgset inspiratsiooni
Interregi Läänemere piirkonna projekt "Interaktiivsed aiad" on jõudnud oma I etapi lõppu. Ühistel kohtumistel jagasid projekti esindajad oma kogemusi ning genereerisid uusi ideid aedade parendamiseks ja avalikkusele kättesaadavate tegevuste loomiseks. Peale selle aasta mais toimunud kohtumist Zemgales korraldati projektikohtumised ka teistes partnerriikides – Taanis, Soomes, Eestis ja Leedus.
Lisaks kõigile projektipartneritele omavalitsustest ja teadusasutustest, osalesid kohtumistel ka vabaühenduste esindajad (nt Pimedate Liidu esindaja Lätist, Pensionäride Liidu liige Lääne-Virumaalt), kes tutvustasid erinevate huvigruppide vajadustest tulenevaid ideesid keskkonna parendamiseks.
Taanis tutvusid projektis osalejad Aarhusi Ülikooli ja Vabaõhumuuseumi koostööga, mis tutvustab erinevatele ühiskonnagruppidele köögiviljasorte ja keskkonnasõbralikke kasvatusvõtteid. Seal toimuvad üliõpilastele ja õpilastele mõeldud praktilised tööd ja teadusuuringud. Samuti pakutakse kohalikele kogukondadele võimalust kohtuda ja koos töötada.
Soome kolleegid tutvustasid tervendava aia loomise põhimõtteid, selle kavandamist ja elanike kaasamist selle loomisesse. Projekti osalejad külastasid Elonkierto loodusparki, mis loodi tihedas koostöös Loodusvarade Instituudi, kohalike omavalitsuste, ettevõtjate ja kogukondadega. Loodusrajal saavad külastajad õppida looduse andide – söödavate ja ravimtaimede – kasutamist. Samuti tutvusid partnerid Soomes kasvatatavate põllumajandustaimedega – neid looduslikus keskkonnas vaadeldes, infot stendidelt kogudes ja kohalikke tooteid maitstes. Keskkonnateadlikkust tõstetakse seal nii laste kui täiskasvanute loominguliste tegevustega, kasutades Soome looduse ja maapiirkonna materjale.
Eesti kolleegid jagasid oma kogemusi niidutaimede rohkete haljasalade loomisel, mida on vaja harvemini niita, et vähendada linnas müra ja tolmu. Kuumadel suvepäevadel pakuvad sellised haljasalad rohkem niiskust ja jahutavad õhku, muutes keskkonna meeldivamaks. Rakveres demonstreeriti, kuidas endisest kruusakarjäärist on loodud ilus roheline ala sportimiseks, puhkamiseks ja kultuuriüritusteks. Eesti Maaülikool tutvustas Rõhul asuvat katseaeda ning linnahaljastusse sobivate ilutaimedega tehtavaid katseid.
Leedu kolleegid näitasid Biržais ja selle ümbruses, kuidas avastada ajalugu, selgitada geoloogilisi protsesse ja säilitada kokakunsti traditsioone lugude, visuaalsete materjalide ja külastajate kaasamise abil. Vajumissopid, mis tekivad, kui maa-alused pinnasekihid varisevad kokku, tekitades pinnasele augu või süvendi, on Biržai piirkonna eripära – näiteks sel aastal on registreeritud 49 uut vajumissoppi. Kuigi Biržai piirkonna elanike jaoks on see igapäevane väljakutse, millega tuleb kohaneda, on vajumissopid ka huvitav turismisihtkoht – näiteks Kirkili looduspark ja vaatetorn on olnud üks populaarsemaid vaatamisväärsusi Leedus.
Projekti eesmärk on arendada avalikkusele ligipääsetavaid aedu tervise säilitamiseks, aiatunde saamiseks ja külastajate harimiseks, kasutades nii nutikaid ja uuenduslikke tööriistu kui ka võimalust taimi ja keskkonda lähedalt näha ja tunnetada. Projekti partnerid hoolitsevad ka teabevahetuse eest naaberriikide vahel, et aedade erinevad tegevused oleksid paremini tuntud ja hõlpsamini leitavad. Projekti juhivad ja juhendavad Zemgale planeerimispiirkonna spetsialistid. Esimesel aastal vahetati partnerriikide vahel kogemusi ning korraldati haridus- ja tervisedenduse tegevusi koostöös mittetulundusühingutega. Aedade planeerimine, kujundamine, teabe ettevalmistamine ja virtuaalsete mudelite loomine on enamasti veel käimas.
Projekt nr C036 "Interaktiivne avalike aedade arendamise süsteem Läänemere piirkonnas", tuntud ka kui "Interaktiivsed aiad", viiakse ellu Läänemere piirkonna programmis aastatel 2021-2027. Projekti kogurahastus on 2 790 120 eurot (sealhulgas EAFRD kaasrahastus 2 232 096 eurot). www.interreg-baltic.eu / www.europa.eu
Rohkem infot leiab projekti kodulehelt: https://interreg-baltic.eu/project/interactive-gardens/
Rakvere linnaga seotud info: