« Tagasi

Allika pargi tiiki paigaldati vett puhastavad nitraadifiltrid

Rakvere Linnavalitsus
Pressiteade
19. november 2021

 

Suve algul rajati Rakvere linna tiikidele Eesti esimesed reostust puhastavad ujuvsaared – kokku 11, ning paigaldati Kirikuaia pargi tiikide vahelise kanali põhja nitraadifilter ehk puiduhaket sisaldavad kotid.

Lisaks seati toona Kirikuaia pargi tiikidele üles automaatseirejaam, et mõõta saasteainete hulka ning jälgida ujuvsaarte ja nitraadifiltri efektiivsust ja mõju veekogule. Töid tehakse Keskkonnaministeeriumi juhitud projekti Virumaa veed puhtaks! (ehk LIFE IP CleanEST) raames, mille käigus uuritakse Rakvere linnas Soolikaoja seisundit. Soolikaoja halba veekvaliteeti põhjustab kõrge nitraatide sisaldus vees. Lisaks leidub seal mitmeid teisi saasteaineid.

Kuna Kirikuparki paigaldatud puiduhakke kotid toimivad praeguseks juba väga efektiivselt – ilusa ilmaga võtavad need veest ära kuni 80% nitraatidest, öösel ja sombuse ilmaga 30-40%, otsustas Eesti Keskkonnauuringute Keskus järgmise sammuna paigaldada puiduhaket ka Allika pargi tiiki.

Eesti Keskkonnauuringute Keskuse uurimisgrupi juht Vallo Kõrgmaa rääkis, et mõte oli sama nagu Kirikupargi tiigiga. „Nitraati on vees palju ja sellepärast Allika pargi tiik nii kole välja näebki. Tiikides olev muda ei ole suuteline seda lämmastikku ära tarbima, vaja on süsinikku juurde, mis tulebki nüüd puiduhakkena," selgitas ta.

Nõnda asetatigi novembri keskel Allika pargi tiigi põhja kollastes kottides 7,5 m3 puiduhaket, mis vett nitraatidest puhastama hakkavad. "Osad kotid on biolagunevad, nii et kotis olev puiduhake ladestub põhjamuda peale ja hakkab seal puhastustööd tegema. Osa haket on tavalistes plastist võrkkottides – nendele pandi külge kettidega poid, mis hulbivad veepinnal. Kevadel, kui hake on vett täis imbunud, võetakse kotid välja ja valatakse raskeks muutunud puiduhake lahtiselt tiigi põhja muda juurde, kus teda vaja on," kirjeldas Vallo Kõrgmaa.

Rakvere linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Riin Sikka juhib linlaste tähelepanu asjaolule, et kuna tiigi veetase ei ole väga kõrge, tõusevad puiduhakkekotid osaliselt veepinnale. „Kui inimesed Allika pargi tiigist mööda jalutavad ja veepinnal hulpivaid võrkkotte näevad, siis ei ole tegu mitte vette visatud prügiga, vaid tõhusa nitraadifiltriga."

 

Lisainfo:

Riin Sikka
keskkonnaspetsialist
Rakvere Linnavalitsus
5650 9134

 

Teate edastas:

Kristel Mänd
Kommunikatsioonispetsialist
Rakvere Linnavalitsus
510 4544
kristel.mand@rakvere.ee