« Tagasi

Rakveres valmis unikaalne põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskus

Rakvere Linnavalitsus
Pressiteade
8. juuni 2022

 

Rakveres peetakse täna kell 11 avamispidu vastvalminud töö- ja tehnoloogiakeskuses, mis loob kaasaegse ja mitmekesiste võimalustega õpikeskkonna tööõpetustundide läbiviimiseks Rakvere linna kõigi põhikoolide õpilastele ja nende õpetajatele.    

Uus hoonekompleks asetseb kõikide Rakvere linna põhikoolide suhtes kesksel asukohal Vabaduse 1 kinnistul. Hoones on töövahendid nii metalli- kui ka puidutööks, õppeköök ja universaalne tööruum (robootika- ja teooriatundideks jms). Sümboolselt puidutöö õppimisele on hoone ise ka üleni puidust. Põhikonstruktsioon on ristkihtpuidust (CLT).

Rakvere linnapea Triin Vareki sõnul oli töö- ja tehnoloogiakeskuse rajamise eesmärgiks tagada oma linna lastele kvaliteetne põhiharidus ja tänapäevased õpitingimused just kaasava hariduse põhimõtetest lähtuvalt. 

Vareki sõnul püsis vajadus tööõpetuse tundide läbiviimiseks Rakveres juba aastaid. Liiati on uued tööliigid ja materjalid tänapäeval seadnud töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetamisele uued nõuded, eeldades ka mitmekülgsemalt varustatud õpetamis- ja tööruume.

„Projekti ettevalmistused algasid 2017 kui linnavalitsus esitas Euroopa Liidu tõukefondidele projektitaotluse toetusraha saamiseks. Positiivse rahastusotsuse saime 2018. aastal, 2019. viisime läbi arhitektuurikonkursi parima ideekavandi leidmiseks ja 2020. aastal läks ehitus hooga lahti," meenutas linnapea.

„Tänan kõiki, kes on andnud oma panuse projekti sündi, mille tulemusel kerkis uus ja mitmekesiste võimalustega kaasaegne õpikeskkond kõigi linna põhikooliõpilaste tarbeks. Rohkelt õpihimu ja töörõõmu kõigile uues majas!" soovis linnapea.

Hoone ehitaja, Revin Grupp OÜ juhataja Kristjan Madissoni sõnul oli põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskuse rajamine ettevõttele huvitav väljakutse. „Allkirjastasime töövõtulepingu 2020. aasta detsembris, ent reaalselt õnnestus töödega alustada läinud aasta kevadel – üllatav lumerohkus ei võimaldanud lihtsalt teostada talvel vundamenditöid. Viimane valmis siiski plaanipäraselt," rääkis Madisson.

Ta märkis, et tööd hõlmasid samuti olemasoleva garaažiosa renoveerimist. Kuna selle seinte seisukord osutus väga kehvaks, tehti tellija soovil lisatöid: lammutati vana garaaži seinad ja ehitati nende asemel uued.

„Konstruktsiooniliselt on tehnoloogiakeskuse maja puitehitis, mille valmistas suurte kogemustega kodumaine ettevõte Peetri Puit OÜ, mida tuntakse rohkem brändinime Arcwood järgi," selgitas Kristjan Madisson. „Oma olemuselt osutus projekteeritud maja konstruktsioon ehitajale tavapärasest raskemaks, ent ette tulnud raskused lahendasime omavahelise hea koostööga."

Madissoni sõnul on hoone ruumiplaneeringult kõrgete lagedega ja väga avarate klassidega. Tänapäevase lahendusega paistab silma ka garaažiosa katus, mis on kaetud üha rohkem kasutust leidvate kukeharjamattidega.

Valminud objekti üheks keerukama osana tõi Revin Grupi juhataja välja valgustite ja tehnoloogiliste seadmete tellimine. „Mõlemal juhul avaldasid mõju nii koroonaviirus kui ka Ukraina sõda, mistõttu ei olnud täpset infot tarnegraafikute kohta. Ent nagu öeldakse: ületamatuid olukordi ei ole! Hangitud seadmed on kõrgtehnoloogilised, selliseid tavalistes töökodades ei kohta," tähendas Kristjan Madisson, lisades, et uuel hoonel on lisaks muule oma 12-kilovatine päikesepaneelide park. „Kokkuvõttes on tegemist väga omapärase moodsa ehitisega, mis tagab korralikud õppimistingimused."

Ühes tehnoloogiakeskusega ehitas Revin Grupp välja Tuleviku ja Lembitu tänavat ühendava väikese promenaadi, kuhu istutati puid ning paigaldati istepingid ja jalgrattahoidjad.

Hoone arhitekt Joel Kopli sõnul avab Vabaduse 1 kinnistul asuv uus hoone Rakvere Gümnaasiumi sisehoovi linnaelanikele ning seob kergliiklejale Lembitu ja Tuleviku tänava. „Töö- ja tehnoloogiakeskuse hoone on osa rekreatiivseid tegevusi pakkuvast lineaarsest linnaväljakust, mis oma suurte vitriinakendega avab hoonesiseseid tegevusi möödujaile. Kuna hoone koosneb peamiselt töökodadest ja -klassidest, kus seinapind on funktsionaalne ja enamasti aktiivses kasutuses, siis on viidud avad välisseinas minimaalseks ja loomulik päevavalgus langeb tööpinnale pigem kolmnurksetest katuseakendest. Sedasi tekib hoonele iseäralik katusemaastik, mis kroonib hoones toimuvat õppetegevust põneval ning väärikal viisil," rääkis Kopli.

Hoone arhitektuuriprojekti autor on Joel Kopli arhitektibüroost KUU arhitektid, sisekujunduse tegi Kristel Jakobson ja ehitas OÜ Revin Grupp.

Ehitise maksumus oli suurusjärgus 2 miljonit eurot, mida kaasrahastati Euroopa Regionaalarengu Fondist põhikoolivõrgu korrastamise meetmest ligi 800 000 euroga. Ülejäänud osas rahastas ehitust Rakvere linn.

 

Foto autor: Kristel Mänd

 

Lisainfo:

Triin Varek
Rakvere linnapea
502 8191

 

Teate edastas:

Kristel Mänd
Kommunikatsioonispetsialist
Rakvere Linnavalitsus
510 4544