« Tagasi

Käimas on jäätmetekke vähendamise nädal

Rakvere Linnavalitsus
21. november 2022
 

19.-27. novembrini toimub Euroopa jäätmetekke vähendamise nädal, mis keskendub sel aastal rõiva- ja tekstiilitööstusele „Ringsed ja kestlikud tekstiilid. Jäätmed on moest väljas".

Rakvere Linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Kerli Kõue koondas nädala kohta huvipakkuvat infot ja mõtlemapanevaid fakte.

  • Riided, jalatsid ja kodutekstiilid tekitavad veereostust, kasvuhoonegaase ja prügi.
  • Mood on üks viise, mida inimesed enda väljendamiseks kasutavad. Punaste vaipade, moeetenduste ja rõivamüügi taga on tohutu tööstus, mis annab tööd üle 1,5 miljonile inimesele ainult Euroopas. Ka rõivatööstusel on  mündi teine ​​pool, mis räägib teist lugu, ilma sära, glamuurita ning murettekitavalt.
  • Tekstiili- ja rõivatööstus on üks saastavamaid tööstussektoreid. Selle põhjuseks on selle tugev mõju maakasutusele, veereostusele ja isegi kasvuhoonegaaside heitkogustele. Näiteks ühe teksapüksi paari jaoks on vaja 7000 liitrit vett, T-särgi jaoks aga 2700 liitrit vett, mis võrdub 2,5 aasta inimese joogivee tarbimisega.
  • Aastas tarbib iga eurooplane keskmiselt 26 kg tekstiile, millest 11 kg visatakse ära pärast vaid 7-8-kordset kandmist. Ostetud riietest visatakse ära, põletatakse või satuvad prügimäele 87%, samas ainult 10% leiab tee kasutatud riiete poodidesse. .

Igaüks meist saab natukene teha, et tekstiilijäätmeid tekiks vähem. Kõige kiirem võimalus tekstiilijäätmeid vähem tekitada on neid vähem osta ja kui osta, siis langetada ostuotsus teadlikult ja kaalutletult:

  • Enne katki läinud riideeseme ära viskamist, proovi seda parandada.
  • Riideid saab ümber disainida, katkiseid riideid saab muuta millekski uueks või kasutada pesulappidena.
  • Pidulikke riideid ja kostüüme, mida vajad üheks korraks või harva, laenuta.
  • Osta riideid kasutatult.
  • Kui vajad uut rõivaeset, vali kvaliteetne ning kauakestev toode. Võimalusel vali looduslikust materjalist ese ja eelista ühest ehk monomaterjalist riideese. Monomaterjali on hiljem oluliselt lihtsam, kui erinevatest kiududest koosnevat materjali, ümber töödelda.
  • Võimalusel soeta toode, mis on kohalikku päritolu, sedasi on tootel väiksem ökoloogiline jalajälg.
  • Kasutuna seisvaid terveid ja puhtaid riideid saad ära anda või müüa.

Rakveres on võimalik puhtaid ja terveid riideid viia riidekonteineritesse (Ed. Vilde tn, Rägavere tee ja Kivi tänava ristmikul, Tallinna tn 29), eelneva kokkulepe alusel anda üle Rakvere Sotsiaalkeskusesse, MTÜ-le Lääne-Virumaa Suurte Perede Ühendus, Rakvere Vabakogudusse Hüüdja Hääl, Uuskasutuskeskusesse ja Sõbralt Sõbrale poodi.

Rakvere linnas tegutsevad taaskasutatud kangastest kaasaegset moodi loovad MonEril ja Aili Raudsepp.

 

Lisainfot leiab: SIIT SIIT SIIT

 

Lisainfo:

Kerli Kõue
Keskkonnaspetsialist
Rakvere Linnavalitsus
56509134
kerli.koue@rakvere.ee