Rakvere linnapea Triin Vareki tervitus kooliaasta alguse puhul
31. august 2022
Sel sügisel täitub 425 aastat hariduselu algusest Rakveres kui 1597. aastal avati siinmail esimene kool. Nende aastasadade jooksul on toimunud palju muutusi nii hariduselu meelsuses kui -keelsuses, hoonetes, õpikeskkonnas kui ka sisus.
Hariduse omandamine on vundamendi ladumine tulevikuks ja üks võtmetegureid meie rahva järjepidevuse kestmisel. Teadmised avavad uksi, millest veel koolipingis istudes võib-olla unistadagi ei oska.
Muutused ja areng on elu loomulik osa ja nii on Rakvere linna hariduselus ka tänavu palju muutusi – kaks senist gümnaasiumi jätkavad põhikoolidena ning gümnaasiumiharidust hakkab korraldama riik. Tööd alustab unikaalne töö- ja tehnoloogiakeskus, mille ruumides hakkavad õppima kõigi linna põhikoolide õpilased. See tingis vajaduse ühtlustada tundide algusajad ja nii algavad uuel õppeaastal munitsipaalkoolides tunnid kell 8:45. Sama aja valis koolipäeva alustamiseks ka Rakvere Riigigümnaasium.
Soe suvi on meid kõiki sel aastal rõõmustanud ja loodan, et sügishooajale läheme vastu täis teotahet ja tegutsemislusti. Kuigi mured ei jäta meid hetkekski maha, tuleb suunata pilk tulevikku ja keskenduda lahendustele.
Tänavu algab teadmiste päeval Rakvere linnas õppetöö kokku kaheksas koolis, millest linna hallatavaid koole on kolm – Rakvere Vabaduse kool, Rakvere Reaalkool ja Rakvere Põhikool. Kokku istub Rakvere linna munitsipaalkoolides koos Ukraina õpilastega koolipinki ligi 1600 õpilast. Ja ligi 150 pisikesel koolijütsil on just sel sügisel 1. september elu esimene koolipäev.
Kooliaasta alguses on ärevus hinges suurem kindlasti neil, kellel lasteaia- või koolitee alles jalge ees, aga usutavasti ka abiturientidel. Lasteaeda või esimesse klassi mineja ei tea veel päris täpselt, mida oodata. Abiturient aga teab, et viimasel aastal tuleb veel kõvasti pingutada. Mõistan, et siin on ka kurbust, et uus riigigümnaasiumi hoone ei ole õigeaegselt valminud ja tuleb viimase õppeaasta algust alata asenduspinnal. Kuid sõda Euroopas, mis kogu maailma majandusele oma hoobi andis, ei osanud meist keegi ette näha. Olen veendunud, et sisu, mida riigigümnaasium pakub, lisaks õppemeetodid ja toetavad klassikaaslased, paneb unustama ajutise ruumimure ning juba novembrist on uus hingamine uues hoones. On harjumist vajav kindlasti ka Vabaduse ja Reaalkoolis see, et enam vanemaid õpilasi majas ei ole ning üheksandikest on saanud suurimad eeskujud oma noorematele koolikaaslastele.
Nagu varasematel aastatelgi soovin, et koostöö kodu ja kooli vahel on positiivne ning last ja õppimist toetav. Ärge jääge muredega üksi, vaid püüdke leida lahendusi. Kodu tugi ja rahulik, positiivne kasvukeskkond on lapse jaoks oluline. Õpetaja mõistev ja toetav suhtumine niisamuti. Märkame neid, kellel on raske ja ärme tõrju neid, kes on erinevad. Igaüks on eriline!
Koroonaväsimus ei ole veel ununenud ja pärast piiranguid harjusid inimesed üksteisest pigem eemale hoidma. Nüüd peavad kollektiivid rohkem pingutama, et jälle ühtsust taastada, meeskonnavaimu leida ja hoida. Kuid, meeles peavad kõik pidama, et tervist tuleb ka hoida. Covid-19 ei ole kuhugi kadunud ning haigustunnustega tuleb püsida kodus nii lastel kui ka täiskasvanutel.
Sõda Ukrainas on meid kõiki lähedalt ja kaudselt puudutanud ning Rakvere linna elanike arv on tublisti tõusnud. Püüame lahendada lasteaiakohtade ja koolimineku küsimusi. Siiralt tänan kõiki, kes selle poolaasta jooksul on palju pingutanud, sh meie toetavat kogukonda ja vabatahtlikke, kes on mõnda peret isiklikult aidanud või muul moel toetanud.
Rõõmurohket kooliaastat!
Foto autor: Grete Veedla.