Septembrist hakkab Rakveres kehtima uus koerte ja kasside pidamise eeskiri
Rakvere Linnavalitsus
Pressiteade
23. august 2024
Alates 1. septembrist 2024 hakkab Rakveres kehtima uus koerte ja kasside pidamise eeskiri, mis kehtestab nõuded koerte ja kasside pidamisele linna haldusterritooriumil ning arvestuse pidamise korra koerte ja kasside üle.
Rakvere Linnavolikogu võttis uue „Koerte ja kasside pidamise eeskirja" vastu 12. juuni istungil. Linnavalitsuse keskkonnaspetsialisti Kerli Kõue sõnul kehtisid nõuded ka varasemalt, kuid vahepeal muutnud seadusandlus tingis vajaduse eeskirja uuendamiseks.
Suurim muudatus võrreldes varem kehtinud nõuetega
Kui varasemalt oli vaid koeraomanikul kohustus märgistada oma loom mikrokiibiga ja registreerida ta andmekogus, siis uue eeskirja kohaselt tuleb kiibistada ja registrisse kanda ka kassid.
Arvestuse pidamine koerte ja kasside üle
- Eeskirja kohaselt peab Rakvere linna haldusterritooriumil peetav koer ja kass olema märgistatud mikrokiibiga, millel on unikaalne kood. Loom tuleb märgistada kolme kuu jooksul arvates koera ja kassi sündimise päevast või omandamise või valdusse saamise päevast.
- Märgistatud koer ja kass tuleb hiljemalt viie päeva jooksul pärast märgistamise kuupäeva registreerida Rakvere linna lemmikloomaregistris llr.ee.
- Registreerimisel kantakse registrisse mikrokiibi kood, olemasolul muud looma märgistamisel kasutatud tunnuste kirjeldused, looma liik ja lühikirjeldus ning loomapidaja nimi, isikukood, elukoht ja kontaktandmed (e-posti aadress, telefoninumber).
- Looma võõrandamisel või pidamise kohustuse üleandmisel pikemaks perioodiks kui kolm kuud, tuleb loomapidaja andmed registris muuta ühe kuu jooksul võõrandamise või pidamise kohustuse üleandmise päevast. Loomapidaja andmete muutmiseks tuleb esitada registri pidajale avaldus, milles näidatakse uue loomapidaja andmed.
Arvestuse pidamine lemmikloomaregistris
Rakvere linna lemmiklooma andmekogu asub aadressil llr.ee, kus saab oma koera või kassi ise tasuta registreerida. Registrisse saab siseneda vaid ID-kaarti kasutades.
Segaduse vältimiseks räägime üle, et Eesti Loomaarstide Koda MTÜ poolt on loodud lemmikloomaregister.ee, mis on mõeldud pigem veterinaaridele kasutamiseks. Antud registrisse võib veterinaaril lasta oma looma samuti kanda, kuid Rakvere linna koerad ja kassid peavad kindlasti olema registreeritud llr.ee registris, millele on ligipääs nii kohaliku omavalitsuse volitatud töötajal kui ka varjupaigal, et vajadusel kiiresti üles leida eksima/hulkuma sattunud looma omanik.
Mikrokiibi paigaldamine
Lemmikloomi saab kiipida vaid loomaarsti juures. Kiibi paigaldamine maksab ca 15 eurot.
Koera või kassiga avalikus kohas viibimine
Avalikus kohas peab loomapidaja koera või kassi hoidma jalutusrihmas või kasutama muud sobivat vahendit looma liikumisvabaduse piiramiseks. Nõue ei kehti koerte ja kasside treeninguks, jalutamiseks või muuks sarnaseks tegevuseks spetsiaalselt eraldatud ja tähistatud maa-alal.
Ühistranspordiks kasutatavas ühissõidukis peab loomapidaja tagama kaassõitjate ohutuse ja turvatunde.
Koera või kassi poolt tekitatud reostuse peab loomapidaja viivitamatult koristama.
Kasvult või käitumiselt ohtlik koer peab avalikus kohas viibimisel kandma suukorvi.
Loomapidajal on keelatud koera või kassi ujutada avalikult kasutatavas ja avalikus kohas asuvas veekogus või purskkaevus või viia teda avalikku kohta, kui loom on nakkusohtlik.
Veel olulist:
Koera või kassi pidamisel peab loomapidaja kasutama abinõusid, mis välistavad looma lahti pääsemise ning tagama, et looma pidamine ei seaks ohtu teise isiku elu ja tervist.
Koeraomanikel on kohustus tähistada koera pidamiseks kasutatav maa-ala, kus koer saab vabalt liikuda, sissepääsu sildiga looma olemasolu kohta.
Enne 1. septembrit omanikule kuulunud koer ja kass tuleb märgistada mikrokiibiga kolme kuu jooksul alates määruse jõustumisest ning kanda lemmikloomaregistrisse viie päeva jooksul pärast märgistamist.
Paneme südamele
Enne lemmiklooma võtmist soovitame siiski läbi mõelda ka paar olulist aspekti, kuna saame ikka ja jälle murelike elanike kõnesid ja kirju. Selgub, et lemmiku perre tulemise tagajärjel tekib mõnel pereliikmel allergia ja looma ei saagi enam pidada, kuid uusi omanikke ei leia. Kui tervis halveneb või veel kurvem sündmus nagu lemmiklooma omaniku surma ja ka naabrite pahameele tõttu ei saagi looma enam pidada, kes võiks sellisest olukordades olla looma järgmiseks hooldajaks ja omanikuks?
Hea on mõelda natuke ette just neile olukordadele, mis võivad tekkida ootamatult.
Foto: Pexels.
Lisainfo:
Kerli Kõue
keskkonnaspetsialist
3225825, 56509134
kerli.koue@rakvere.ee
Teate edastas:
Kristel Mänd
kommunikatsioonispetsialist
Rakvere Linnavalitsus
Tel 322 5886, 510 4544
E-post kristel.mand@rakvere.ee