LIFE LATESTadapt
Projekt LIFE LATESTadapt
Rakvere linn osaleb projektis LIFE LATESTadapt ehk „Looduspõhiste ja nutikate lahenduste portfoolio väljatöötamine ja demonstreerimine linnade kliimataluvuse parandamiseks Lätis ja Eestis".
Projekti põhieesmärk on välja töötada looduspõhiste ja nutikate lahenduste näidisportfoolio linnade kliimataluvuse parandamiseks Eestis ja Lätis. Täpsemalt töötatakse välja ja katsetatakse meetmete komplekti, mis aitavad ära hoida pluviaalseid ehk paduvihmade korral linna sademeveesüsteemi ülekoormuse tõttu tekkivaid üleujutusi.
Projekti käigus selgitatakse välja suure potentsiaaliga (kodumaiste taimeliikidega, kliimakindlad, esteetiliselt vastuvõetavad, kulutõhusad) taimekooslused looduspõhiste lahenduste jaoks, luuakse pluviaalsete üleujutuste simulatsioonimudel ja leevendusmeetmete integreeritud otsustustoetussüsteem ning kavandatakse looduspõhiseid lahendusi kliimamuutustega seotud riskide vähendamiseks ja linnakeskkonna parandamiseks. Neid tööriistu ja lahendusi katsetatakse viies Eesti (Viimsi, Võru, Narva, Rakvere ja Haapsalu) ja kolmes Läti kohalikus omavalitsuses (Riia, Cesis, Valmiera). Lisaks tõstetakse kohalike omavalitsuste (planeerijate, projektijuhtide ja poliitikute) suutlikkust looduspõhiseid lahendusi välja töötada ja hallata. Samuti suurendatakse teadlikkust kliimamuutuste mõjudega kohanemisest ja looduspõhiste lahenduste edukast koosloomisest koos kohalike kogukondadega.
Projekti viivad ellu Eesti ja Läti partnerid tihedas piiriüleses koostöös ning tulemused kantakse üle teistesse Läänemere piirkonna kohalikesse omavalitsustesse ja ka teistesse Euroopa Liidu liikmesriikidesse.
LIFE LATESTadapt projekti eesmärgid:
- Looduspõhised lahendused. Arendatakse ja demonstreeritakse uusi looduspõhiseid lahendusi looduslike või muudetud ökosüsteemide kaitsmiseks, haldamiseks ja taastamiseks Eesti ja Läti omavalitsustes, et parandada linnaliste alade toimetulekut muutuva kliima tingimustes.
- Digitaalne muutus. Omavalitsused varustatakse digitaalsete vahenditega kohanemismeetmete kavandamiseks, et ennetavalt reageerida üleujutustele ja muudele negatiivsetele mõjudele äärmuslike ilmastikunähtuste korral.
- Linnaplaneerimise kvaliteet. Suurendatakse omavalitsuste suutlikkust rohetaristu planeerimise ja looduspõhiste lahenduste osas.
- Kaasatud kogukonnad ja huvirühmad. Suurendatakse kohalike kogukondade, spetsialistide ja teiste huvirühmade teadlikkust kliimamuutuste mõjudest ning säästlikest ja looduspõhistest lahendustest muutuvast kliimast tingitud probleemide lahendamiseks.
LIFE LATESTadapt projekti osalejad
LIFE LATESTadapt projektil on piiriüleselt 16 osapoolt: projekti juhtpartner on Viimsi Vallavalitsus, partneritena osalevad Eestist Haapsalu linn, Rakvere linn, Võru linn, Narva linn, Tallinna Tehnikaülikool, MTÜ Balti Keskkonnafoorum (Eesti) ja Nordic Botanical OÜ ning Lätist Riia linn, Valmiera omavalitsus, Cesise linn, Läti Regionaalarengu ja Keskkonnaministeerium, MTÜ Balti Keskkonnafoorum (Läti), Riia Tehnikaülikool, Läti Keskkonnauuringute Keskus ja MTÜ Baltic Coasts.
Kõikidel partneritel on erinevad eesmärgid sademevee käitlemise kombineeritud lahendustes, mille tulemustest saadud teadmisi on võimalik kasutada hilisemalt paljudel omavalitsustel. Projekti tegevusi viiakse läbi viie aasta jooksul (septembrist 2022 kuni augustini 2027).
Projekti rahastus
Projekti kogueelarve on 5,1 miljonit eurot, millest Rakvere linna eelarve on 425 436,28 eurot. Projekti rahastajad: Euroopa Liidu LIFE programm (60% abikõlbulikest kuludest), Eesti Keskkonnaministeerium, Läti Vabariigi Riiklik Regionaalarengu Agentuur.
Rohkem teavet leiab projekti kodulehelt: https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/et/home-eesti/
Rakvere linna eesmärgid
Rakvere linnal on projekti raames kavas Rahvaaia väljavoolutruubi puhastamine ja uuringud truubi seisukorra hindamiseks, vajadusel parandamine.
Praegu juhitakse vesi Rahvaaia tiikidest ära truubi kaudu (tiigi põhjapoolses otsas), mille ummistumise korral toimuvad tiikide ümbruskonnas üleujutused. Tiigi veetaset ja kaldajoont kavandavate tegevustega ei muudeta.
Ühtlasi on üheks projekti eesmärgiks sujuva loodusläheda (NBS ehk nature base solution) ühenduse loomine Tobia peakraavi ja Rahvaaia truubi kokkusaamise kohas, mis vähendaks üleujutuse ohtu piirkonnas. Projekti tegevuse tulemusel suunatakse Tobia peakraavi vesi edaspidi avatud kanalite ja kaudu Kalda 3 kinnistul olevate tiikide kaudu Jaama puiestee alt truubist läbi Näituse tänava taga voolavasse Soolikaojja. Ühtlasi lahendatakse Rahvaaia truubi ja Tobia peakraavi ühinemiskohas vee ühinemine, mis tagab liigvee ajal Rahvaaia truubist tulevale veel võimaluse voolata edasi Kalda 3 olevasse kraavi. Projekti käigus toimub TalTech teadlaste poolt pidev veekvaliteedi, veehulga ja voolukiiruse seire. Seire andmete mudeldamise järgselt omab Rakvere Linnavalitus ülevaadet vee seisundi kohta.
Kontaktisik:
Rakvere Linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Kerli Kõue; kerli.koue@rakvere.ee