4/1/24

Rakvere linna kaasav eelarve 2024

2. etapp: Rakvere linna kaasava eelarve rahvahääletus

 

Rakvere linna kaasava eelarve rahvahääletus toimub 1.-28. aprillil 2024, mil rakverlased saavad teha valiku kolme esitatud ettepaneku vahel.

Hääletus algab 1. aprillil kell 12 ja lõpeb 28. aprillil kell 20.
Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on rahvahääletuse ajal Eesti rahvastikuregistri andmetel Rakvere linn.
Iga hääletusel osalev isik saab hääletada kuni kahe erineva endale meelepärase idee poolt.

Hääletada saab:
* elektrooniliselt infosüsteemis Volis.ee https://www.volis.ee/gvolis/osale/index?kid=14160, kus tuleb end identifitseerida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID-ga.
* Rakvere Linnavalitsuse fuajees asuvas arvutis (Lai tn 20 I korrus). Kaasas peab olema isikut tõendav dokument, isiku tuvastamiseks vajalik PIN 1 kood ja allkirjastamiseks vajalik PIN 2 kood. Linnavalitsus on avatud E-N 9-12 ja 13-16 ning R 9-12.

Ettepanekuid objektide kohta, mida võiks rahastada Rakvere linna 2024. aasta kaasavast eelarvest (mahuga 30 000 eurot) sai esitada 1. veebruarist kuni 15. märtsini 2024. Laekus 6 ettepanekut, mille vastavust kaasava eelarve tingimustele hindas linnavalitsuse poolt moodustatud komisjon koosseisus: abilinnapea Neeme-Jaak Paap, linnaarhitekt Angeelika Pärna, linnaaednik Kärt-Mari Paju, linnakunstnik Marju Püümets, arendusspetsialist Inge Kosemäe, Rakvere linnavolikogu majanduskomisjoni esimees Marko Pomerants, Rakvere linna elanik Daisy Kull.

Rakvere kaasava eelarve rahvahääletusele kvalifitseerus kolm ettepanekut:

Moonaküla linnaosa mänguväljaku arendamine

Ettepaneku eesmärgiks on laiendada erinevas eas laste ja noorte tegevusvõimalusi Rakvere linnas Moonaküla linnaosas. Iga laps saab võimaluse mängida turvalisel mänguväljakul, mis asub kodu lähedal. Eesmärk on loodava väljaku läbi pakkuda võimalusi lastele mitmekülgseks arenguks: kiikumine, erinevad ronilad ja turnimiskohad. Lisaks üks pink ja üks kiigepink lastevanematele ja mäel jalutavatele inimestele. Tegemist on ühiskondliku ja kogukonda toetava projektiga ning tervemad inimesed on igale kogukonnale suur pluss.

Projekti tulemusena on Rakveres veel üks uus huvitavaid tegevusi pakkuv mänguväljak erinevas eas lastele. Ühise mänguruumi kujundamine erinevates linnaosades on oluline. Lapsed saavad oma füüsilist poolt proovile panna, harjutades tasakaaluoskust, turnimist ja ohutunnetust. Lisaks väheneb ekraanide ees veedetud aeg ja tekivad sotsiaalsed oskused. Soovime panustada Moonaküla mäe kaasaegsemaks muutmisele. Moonaküla mäel korraldatakse erinevaid üritusi ja sportlikke mänge. Mäe teemapargi kujunduse planeering on olemas ja kogukonna soov on projekti edasi arendamine koostöös Rakvere linnaga.

Mäel mänguväljaku arenduse jätkamine pakub täiendavaid vaba aja veetmise võimalusi erinevatele vanuse- ning huvigruppidele kogu linnas.

Eesti Linnade ja Valdade Liidu aruandes aastal 2024 on Rakveres vanuses 0-6 lapsi 1176; vanusegrupis 7-18 lapsi 2241, seega on esitaud projekt suunatud just lastele.

Tormi tänava laste mänguväljak

Raudtee ja Roodevälja küla vahel asub tore ala, kus on enamuses eramajad. Teadaolevalt plaanitakse sinna uusi eramuid juurde. Kuigi igaühel on oma aed, puudub antud piirkonnal naabreid ühendav plats. Kõige paremaks uute tutvuste ja ka uute sõprussuhete loomiseks on mänguväljak, rääkimata kogukonnatunde kasvatamisest. Mänguplats on meie linnaossa ka üldplaneeringus ettenähtud, kuid kahjuks ei ole see veel teostuseni jõudnud.

Asukohaks sobib hästi Tormi tänava lõpuosa (Tormi 13), mis on vaikne kena kohakene, suuremast autoliiklusest eemal. Valitud koht jääks kenasti loodusega ühendusse. Nt on seal tore kevaditi emadepäevaks maikellukesi korjata. Lisaks annaks mänguväljak alale juurde tsiviliseeritust, sest hetkel on koht veidi metsistunud.

Loodava mänguväljaku sihtrühmaks on eelkõige lapsed, kuid ka nende vanemad. Tänu sellele saab tekitada nii lastes kui nende vanemates harjumust õuesolemiseks. Laste suuremaks sirgudes on neil üks kindel koht, kus sõpradega kokku saada.

Rakvere Reaalkooli kogukonnale madalseiklusraja ehitamine

Rakvere Reaalkooli kogukonna madalseiklusrada on planeeritud ehitada koolimaja Tuleviku tänava poolsele rohealale. Antud asukohas on olemas suured puud ning piisavalt rohelust, et luua Rakvere Reaalkooli kogukonnale ja seal lähedal asuvate kortermajade lastele madalseiklusrada.

​Rakvere Reaalkool on oma ligi 700 õpilasega linna suurim kool. Selles piirkonnas ei ole
mänguväljakuid. Kooli Liikuma Kutsuva Kooli meeskond on tublisti panustanud, et koolimajas sees oleks piisavalt aktiivseid tegevusi. Kevadel läheb aktiivsemalt kasutusse koolimaja sisehoov, kuhu tulevad erinevad markeeringud, et palli- ja jooksumänge mängida. Puudu on just koordinatsiooni ning muid füüsilisi oskusi (jõud, painduvus, osavus, kiirus, vastupidavus, tasakaal) arendav seiklusrada.

Õpilased saavad vahetundides õppetööst puhata ning liikudes, mängides ja aktiivselt tegutsedes koolikaaslastega suhelda. Vahetundides liikumine aitab ka tundides paremini keskenduda. Madalseiklusrajal ja rohealal on õpilastel võimalus värskes õhus loovalt mängida ja sportlikes tegevustes kaasa lüüa. Just nooremate õpilaste jaoks on õuevahetund parim viis aktiivseks liikumiseks koolipäeva ajal, mis aitab kujundada edasist liikumisharjumust. Seiklusrada annaks võimaluse õuevahetunde sisustada ning leiaks kasutust ka ainetundides. Vabariigi Valitsus võttis 23.02.2023 vastu uue kehalise kasvatuse/ liikumisõpetuse ainekava. Ainekavas on erinevad valdkonnad, mis toetavad liikumist ja aktiivsust kogu päeva jooksul. Madalseiklusraja ehitamine Rakvere Reaalkooli juurde annaks uusi oskusi ja võimaluse põnevateks vahetundideks ning vaba aja veetmiseks. Madalseiklusrada oleks kõikidele linna lastele üldkasutatav ning lähedal asuvad kortermajade pered saaksid koos lastega aktiivselt aega veeta.

Rakvere Reaalkooli Liikuma Kutsuva Kooli meeskond on teinud koostööd projekteerimisfirmaga, kes oli nõus kaardistama koolimaja ümber olevad võimalikud alad, kus madalseiklusrada võiks asuda. Ka nende hinnangul sobiks Tuleviku tänava poolne roheala suurepäraselt. Ära saaks kasutada seal kasvavaid puid ning kujundada seiklusrada nende puude vahele.

2023 sügisest on Rakvere Reaalkool Liikuma Kutsuva Kooli üks vapikoolidest. Oleme käinud ettekannet tegemas ka teistele koolidele ning saanud kiita selle eest, et viime läbi liikumisega seotud valikaineid, meil on liikumist propageerivad huviringid ning koolimaja koridorid võimaldavad liikumismängude mängimist. Soov on arendada ka koolimaja ümbrust, et õpilastel oleks võimalik ka värskes õhus aktiivselt aega veeta. Õues liikumine aitab saavutada vaimset ja füüsilist tasakaalu.

2023 aastal viis Liikumislabor Rakvere Reaalkooli õpilaste ja lastevanemate seas läbi küsitluse. Uuringu lühike kokkuvõte:

Laste poolt toodi välja:

● Mis võiks sinu arvates olla sinu koolis teisiti, et koolihoovis oleks rohkem erinevaid võimalusi aktiivseteks tegevusteks? (nt mängimiseks, liikumiseks)

Madalseiklusrada/takistusrada
Vahendid kättesaadavad (pallid, spordivahendid)
Rohkem tegevust/ Ala oleks põnevam
Kiiged
Karussell
Organiseeritud tegevused
Seiklusrada
Kiiged​

Lapsevanemad tõid välja:

● Mida võiks Teie lapse koolis teha selleks, et lapsed saaksid koolipäeva jooksul rohkem liikuda?

Erinevate tegevuste vahetunnid
Organiseeritud mängud vahetunnis
Seiklusrajad sees ja õues
Rohkem vahendeid, mida lapsed kasutada saavad
Liikumispausid ainetundides
Õuevahetund iga päev hoolimata ilmast ja aastaajast
Õppetöö oleks lõimitud liikumisega
Luua sportimisvõimalusi, lisada ronimiskohti
Õueala, mis oleks liikuma kutsuv
Õuevahetunnid, tantsuvahetunnid, õuesõpe​

Tulevikus sooviksime ka koolimaja juurde luua õuesõppeklassi, et ka vihma, lume ja tugeva tuulega õues tegutseda.​

Koolil endal puuduvad rahalised vahendid madalseiklusraja ehitamiseks. Oleme oma jõududega arendanud kooli keskkonda. Madalseiklusrada saaksid kasutada ka teised Rakvere linna elanikud. Ohutuse tagamine (madalseiklusraja ja sõidutee vahele piirde rajamine) jääb kooli kanda.

Rakvere Reaalkooli kogukonna madalseiklusraja kasutamisest saavad otsest kasu Rakvere Reaalkooli õpilased ning ka kõik teised linna lapsed ja lastega pered. Vanusepiirangut ei ole, kuid eelkõige hakkavad madalseiklusrada kasutama 7-15 aastased noored. Õpilasi on koolis ligi 700.

Realiseerimisele kuulub enim hääli saanud idee või ideed, mille realiseerimiseks kaasavaks eelarveks määratud vahenditest jätkub.

Võitnud idee(d) kuulutab komisjon välja 3. mail 2024. Kaasava eelarve rahvahääletusel enim hääli saanud idee(de) realiseerimise korraldab Rakvere Linnavalitsus või sõlmib idee esitajaga koostöölepingu idee elluviimiseks. Idee(d) viiakse ellu 2024. aastal.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------


1. etapp: Rakvere linn ootab kaasava eelarve ettepanekuid

 
Rakvere linn ootab alates neljapäevast, 1. veebruarist kuni 15. märtsini 2024 ettepanekuid objektide kohta, mida võiks rahastada 2024. aasta kaasavast eelarvest, mille maht on kuni 30 000 eurot.
 
Kaasava eelarve objekt on Rakvere linnaga seotud avalikes huvides rajatav objekt või muu idee, mis peab pakkuma avalikku hüve, olema avalikus kasutuses ja millest ei tohi tekkida ebamõistlikke kulusid linna järgnevate aastate eelarvele.
 
Kaasava eelarve objektiks ei ole üldjuhul ideed, mille realiseerimine tooks kellelegi otseselt ärilist kasu või võimaldaks kellelgi enda kohustusi vähendada.
 
Ideid saab esitada igaüks alates 1. veebruarist kuni 15. märtsini e-posti aadressil linnavalitsus@rakvere.ee või paberkandjal Rakvere Linnavalitsuse kantseleisse (Lai tn 20). Lae vorm alla siit.
 
Ettepanekuid hindab linnavalitsuse poolt moodustatav komisjon.
 
Ettepaneku esitamisel peab olema märgitud:
  • idee esitaja ja kontaktandmed;
  • idee nimetus ja kirjeldus;
  • eeldatav maksumus ja eelarve;
  • muu oluline info.
Esitatud ideid hindab linnavalitsuse komisjon, samuti hinnatakse nende realiseeritavust käesoleval eelarveaastal ja kalkuleeritakse idee realiseerimisel sellest lähtuvad iga-aastased objekti haldamise kulud.
 
Nõuetele vastavad ideed pannakse rahvahääletusele, mis toimub 1.-28. aprill 2024. Realiseerimisele kuulub enim hääli saanud idee või ideed, mille realiseerimiseks kaasavaks eelarveks määratud vahenditest jätkub.
 
Võitnud idee(d) kuulutab komisjon välja 3. mail 2024. 
 
 
Kutsume kõiki aktiivselt osa võtma nii ettepanekute esitamisel kui ka edaspidi hääletamisel, et just teile oluline objekt Rakveres teostatud saaks!