BIOJÄÄTMETE KOGUMINE JA KOMPOSTIMINE
Biojäätmed on toidu- ja köögijäätmed ning aia- ja haljastujäätmed. Biojäätmed tuleb koguda muudest jäätmetest eraldi ja suunata need ringlusse.
Ringlusse suunamise võimalusi on kaks: anda üle jäätmevedajale või kompostida.
Jäätmevedajale üle andmiseks tuleb biojäätmed koguda selleks ettenähtud jäätmekonteinerisse. Biojäätmete konteiner võib olla 80, 120, 140 või 240-liitrine, soovi korral võib see olla naabriga ühine (täpsem info Lääne-Viru Jäätmekeskusest). Biojäätmete konteinerit tuleb tühjendada vähemalt korra kahe nädala jooksul. Biojäätmete mahutisse on keelatud panna muid jäätmeid kui biolagunevaid jäätmeid.
Loe ka: Rakvere linn tuleb elanikele appi biojäätmete kogumisvahendi hankimisel
Kompostimine on lubatud elamumaa sihtotstarbega kinnistul.
Toidu- ja köögijäätmete kompostimiseks kasutatav komposter (või kompostikast) peab olema kinnine ja kahjurite eest kaitstud.
Aia- ja haljastusjäätmeid võib kompostida lahtiselt aunas.
Mõlemad kompostimisviisid ei tohi põhjustada haisu ja kahjurite levikut.
Komposter ja kompostimisaun peavad paiknema joogiveekaevust vähemalt 15 m kaugusel, naaberkinnistust vähemalt 3 m kaugusel ja ehitisest vähemalt 5 m kaugusel, kui naaberkinnistute või -ehitiste omanikud ei lepi kokku teisiti.
Keelatud on kompostida jäätmeid, mis kahjustavad komposti või muudavad selle kasutuskõlbmatuks. Heitvee kogumis- ja settekaevude setteid ning käimlajäätmeid ei tohi kasutada komposti valmistamiseks ega laotada territooriumile.
Biolagunevate jäätmete kogumise ja kompostimise nõuded tulenevad Rakvere linna jäätmehoolduseeskirjast, tutvu eeskirjaga siin.
BIOJÄÄTMEID SAAD KOGUDA NII:
Võta köögis kasutusele nõu biojäätmete kogumiseks, näiteks aukudega plastkarp, et niiskust ei tekiks.
Biojäätmeid võib koguda biolagunevasse kilekotti või paberkotti, papp-pakendisse. Tavaline kilekott biojäätmete kogumiseks ei sobi, sest see ei lagune. Tavalise kilekoti sattumine biojäätmete konteinerisse rikub kogu mahutis oleva sisu ning see ei liigitu enam biojäätme alla.
Märjad jäätmed tuleb enne äraviskamist nõrutada – nii väldid liigse niiskuse sattumist mahutisse, mahuti määrdumist ning biokottide kiiret lagunemist.
MIDA PANNA BIOJÄÄTMETE MAHUTISSE?
Biojäätmete mahutisse SOBIB:
Biojäätmete mahutisse EI SOBI:
• Toiduõli ja rasvad: kogu eraldi kokku ja anna üle jäätmekäitlejale
• Suured kondid: pane segaolmesse
• Pakendis või mittekomposteeruvas kilekotis toiduained: pane segaolmesse
• Suitsukonid, tuhk: pane segaolmesse
• Kunstlilled, küünlad: pane segaolmesse
• Tolmuimejakotid: pane segaolmesse
• Mähkmed: pane segaolmesse
• Lillepotid, salatipotid: pane segaolmesse