10.06.14

www.panevezys.lv

Pindala - 50 km²

Elanike arv > 113 000

Asukoht - Vilniusest 130 km kaugusel

 

Panevėžys asub Leedu ühe pikima jõe, Nevėžise, kaldal. Jõe järgi on ka linn oma nime saanud, tähendades tõlkes "piki Nevėžise jõge". Vana jõesängi peetakse Panevėžyse sümboliks ja see on populaarne koht festivalide korraldamiseks ja vaba aja veetmiseks. Panevėžysist peetakse Leedu roheliseimaks linnaks. Ta on suuruselt viies linna Leedus ja seitsmes linn Baltimaades.

 

Panevėžys pidas 2003. aastal oma 500. juubelit. Linna algusaastaks peetakse 1503. aastat, 7. septembrit, mil Leedu suurvürst annetas Lėvuo ja Nevėžise jõgede vahelise ala tingimusel, et sinna ehitatakse kirik. Iga ajastu on jätnud linnale iseloomuliku jälje. 15. sajandil oli Panevėžys kuulus põllumjanduse, käsitöö ja kõrtside poolest. Vana Panevėžyse linna kõrvale, Nevėžis jõe kaldale, ehitati uus linn, mis kujunes peatselt uueks linnasüdameks. 19. sajandil kasvas linn 16 korda ning tööstuse, kaubanduse ja haridussüsteemi arengu tõus oli märgatav. Alates 19. sajandist saigi Panevėžysest tugev regionaal- ja kultuurikeskus. Sellel postitsiooni on linn säilitanud tänase päevani.

Panevėžysest on pärit mitmed tuntud kunstnikud, kirjanikud ja muusikud. Linnas asuv Etnograafiamuuseum hoiustab tohutut ajaloo- ja kultuuripärandit. Juba 10 aastat toimub linnas Rahvusvaheline Keraamikasümpoosium. Igal aastal uuendatakse Baltimaade suurimat unikaalset keraamikakollektsiooni. Linnas edendatakse rahvakultuuri ja eriti puuseppade ja seppade tööd on hinnatud ja hästi tuntud ka väljaspool Leedut. Panevėžys on paljudele teada just tänu oma teatrile "Menas". Linn võib uhke olla ka Euroopa ainsa marionett-vankerteatri üle. Rahvusvaheline marionett-teatrifestival leiab Panevėžyses aset üle aasta.

Linnas on palju objekte, mis on seotud ajaloo ja minevikuga. Linna keskuses sulanduvad olevik ja minevik üheks. Igal aastal toimuvad linnas Linnapäevad, mil on võimalik külastada erinevaid ajastuid, proovida erinevaid käsitöövorme ja imetleda linna pakutavaid vaateid.

Rakvere ja Panevėžys sõlmisid koostölepingu 2005. aastal. Lepingu kohaselt teevad linnad koostööd linnahalduse, ettevõtluse, hariduse, sotsiaalhoolekande, keskkonna, kultuuri ja turismi valdkondades.

Toimetaja: ILMAR KUTSER