Rakvere mõis ja mõisapark

Fr. R Kreutzwaldi 2a, Rakvere

 

 

Foto: Rakvere Linnavalitsus

 

 

Foto: Rakvere Linnavalitsus

 

Rakvere teatrimäel oli juba muinasajal asulapaik, mis sai 12.06.1302 Taani kuningalt Lübecki linnaõiguse. 16.saj. esimesel poolel asus siin mungaklooster, seejärel pikemalt Rakvere mõisa keskus. 

Mõisaaegsest arhitektuurist on säilinud ait, mis on üks stiilsemaid kõrvalhooneid Eesti 18. saj mõisaarhitektuuris ja ainus säilinu kunagisest barokkansamblist. Selle tõenduseks on kolmnurkfrontoonil paiknev meisterlik rokokoo-stukkdekoor. 1940. a valmis Rakvere mõisa härrastemaja külge ehitatud teatrimaja ja avati Rakvere Teater

Tänane park teatri hoone taga oli varem kloostriaed ja mõisapark. Rakvere mõisapark on tuntud ka kui Rakvere teatripark, Rakvere Rahvapark ja Rahvaaed. Praegu on park kõigile avatud jalutamiseks, pikniku pidamiseks ja roheluse nautimiseks. Pargis on hooldatud teerajad, kaunid kaarsillad ja rohkelt pinke, kus istuda ja kuulata linnulaulu, vaadata tiikides sulistavaid arvukaid pardiperekondi ning imetleda kauneid lillepeenraid. Pere väiksemad saavad mängida ja ronida mänguväljakul, kus on ka kiiged ja liivakast.