10.06.14

www.szolnok.hu

 

Linn rajatud 1075. aastal

 

Pindala 187,23 km2

 

Elanike arv 78 000

 

Asukoht: 100 km Budapestist, Ungari suure tasandiku südames

 

 

 

Ungari suure tasandiku maastiku ime, pargid, lilleväljakud ja Tisza jõe kaunid kaldad on kõik seda väärt, et külastada Tisza ja Zagyva jõgede ristumiskohta rajatud Tisza pealinna. Szolnok on uhke oma mineviku üle ja vaatab tulevikule vastu vähmalt sama kõrgete ootustega. Tisza pealinn tervitab kõiki külastajaid aastaringselt.

 

Szolnok on suuruselt 11. linn Ungaris ja riigi majandus-, kultuuri- ja tervisekeskus. 1990. aastast on Szolnok komitaadi õigustega linn.

 

Szolnokit mainitakse esmakordselt 1075. aastal, tol ajal kirjapildiga "Zounok". Sel ajal oli tegemist kaubanduslinnaga, Szolnoki maakonnakeskusega. 12. sajandil suurenes linna strateegiline roll tema geograafilise asendi tõttu veelgi. Linnast sai riigi soolakauplemise keskus. Pole mitte juhuslik, et türklased ehitasid üle Tizsa jõe püsiva puust silla pärast nendepoolset Tisza ja Zagyva jõgede vahelise ala vallutamist.

 

Aurikud alustasid kaubavedu Tisza jõel 1835. aastal ja see koos Ungari teise raudteeliini (Pest-Szolnok) avamisega 1847. aastal olid Szolnoki jaoks tähtis läbimurre. Linna transporditööstus arenes tänu raudteele järkjärgult ja linnast sai tänu sellele taas maakonna keskus (1876). Linna areng peetus kahe maailmasõja vahelisel perioodil, mil raudteejaam ja selle ümbrus kõvasti kannatada said. Pärast sõda alustati Szolnokis suurte ehitustöödega ning linna rahvaarv suurenes mitmekordselt.

 

Szolnok on piirkonna hariduskeskus – pea neljandik elanikest on noored või õpilased. Szolnoki Kolledžis õpetatakse kaubandust, teenindust, väliskaubandust.

 

Tiszaliget on suur park, kus asuvad veepark, välibassein ja termaalveebasseinid, majutusasutused. Kolledži spordihall ja linna spordihall oma väljakutega asuvad samuti pargis. Linnale kuulsust toovad spordialad ongi just palli- ja veemängud.

 

 

Linnaelanikud on väga uhked oma vastrenoveeritud kauni Szigligeti Teatri hoone ja trupi üle, kuhu kuuluvad mitmed riiklikult tunnustust ja kuulsust omavad näitlejad. Üks Szolnoki kuulsamaid hooneid on Tisza jõe kaldal asuv 1928. aastal ehitatud hotell (hotell Tisza). Sealsel termaalveel arvatakse olevat inimorganismile tervendavad omadused. Piki jõge jalutades võib näha kolme sakraalehitist, mis ei asu üksteisest kaugel – kalvinistide kirik, barokkstiilis katolikukirik ja juudi sünagoogihoone, mis on ehitatud 1902. aastal, mis kutsub linnakülalisi külastama kunstinäitusi, kuna ühes praegu suurimas Ungari näitustehoones asub Szolnoki Pildigalerii.

 

Muidugi pole Szolnok tuntud vaid oma ajaloo või ravivete poolest vaid ka kultuurielu poolest. Szolnoki Muusikafestival, Sügikunstinädalad, Szolnoki Jazzifestival, Etnomuusikafestival, Filmifestival on muutnud linna tuntuks ja tunnustatuks üle maailma. Nii 20. augustil toimuv Veefestival kui ka Szolnoki Guljašifestival septembri esimesel laupäeval tõmbavad aga laiema publiku tähelepanu.

Linnakülaline võib nautida kunstinäitusi Szolnoki Pildigaleriis, mis asub 1902. aastal ehitatud sünagoogihoones. Külastamist väärib kindlasti Kossuthi väljakul asuv János Damjanichi muuseum. Tisza ja Zagyva jõgedel on linnaelus tähtis roll mängida. Puutumatu loodus ja Tisza kalda promenaadil on külgetõmbejõud, mis on vähestele linnadele omane. Tisza kallaste õitsvus on kogemus, mida peaks kogema iga loodusearmastaja.

 

 

 

 

Tänu oma geograafilisele asukohale avaneb Szolnokis ja selle ümbruses suurepärane võimalus veeta aktiivne puhkus kasutades kalastamis-, või ratsutamisvõimalusi või harrastades jalgrattaturismi. Linna kõrgtasemelised majutusasutused pakuvad ööbimisvõimalusi nii hostelite, kämpingute või neljatärnihotellide näol. Tiszaligeti pargis asuv spordihall, mitmed tennise, käsipalli ja võrkpalliväljakud ning atraktsioonidega välibasseinid tervitavad külastajaid, kes soovivad oma puhkust aktiivselt veeta.

 

Rakvere linna ja Szolnoki linna vaheline sõprusleping sõlmiti 2008. aasta septembris. Selle kohaselt tehakse koostööd hariduse, turismi ja keskkonna, kultuuri vallas, otsitakse võimalusi ühiste Euroopa Liidu alaste projektide läbiviimiseks.

Toimetaja: ILMAR KUTSER