Riidekonteinerid pole prügi jaoks: ületäitumise põhjuseks on valed jäätmed
Rakvere Linnavalitsus
Pressiteade
29. aprill 2025
Rakvere Linnavalitsusse jõuab aeg-ajalt päringuid, miks on linnaruumis asuvad taaskasutuseks mõeldud riidekonteinerid alatasa täis ja miks neid sagedamini ei tühjendata.
„Mõistame inimeste muret, kuid paraku on konteinerite ületäitumise peamine põhjus see, et sinna visatakse esemeid, mis ei kuulu taaskasutusse – näiteks määrdunud või katkiseid rõivaid ja muid esemeid," selgitas Rakvere Linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Kerli Kõue.
Mõistmaks paremini probleemi ulatust ja kinnitamaks eeltoodud infot, osales linnavalitsuse keskkonnaspetsialist reedel ise Rakvere linna kolme taaskasutuseks mõeldud riidekonteineri tühjendusringil.
Rakveres tühjendatakse riidekonteinereid kolm korda nädalas (E, K, R). Reede ennelõunaseks tühjendusringiks oli servani täis Kivi ja Rägavere tn ristis asuv konteiner, natuke ruumi oli veel kesklinna ja Vabaduse Kooli juures olevas konteineris.
„Avades konteineri tühjenduseks uksi, voolavad kotid ja kahjuks ka lahtiselt pandud riided maha. Suurem osa konteineri sisust oli siiski lahtiselt, mistõttu esemed määrduvad ja saavad ilmastikuoludest kannatada," nentis Kõue.
Keskkonnaspetsialist soovitab riided pakendada kilekotti (nt kinni seotud läbipaistvasse prügikotti), et vältida nende määrdumist ja jalanõude puhul paarilise kaotsiminekut.
Paraku leiti igast konteinerist massiliselt kasutuseks kõlbmatuid või antud konteinerisse mitte sobivaid asju:
- Parandatud, auklikud ja määrdunud põlvedega trennipüksid
- Mudane pall
- Ärakantud ja mustad sokid
- Lillepott
- Jõulutuled
- Higirantidega barett
- Plekilised laudlinad
- Katkiste ninadega saapad ja tossud
- Käekell
- Vanad ajakirjad
- Raamatud
- Kopitanud riided jne.
„Riided ja jalanõud, mis käivad paaris, peab konteinerisse asetama selliselt, et paariline oleks kindlasti leitav. Nagu pildilt on näha, jäi üks väga moodne ja noorte poolt ihatud VANS brändi tennis paarituks ja lõpetab seetõttu oma tee jäätmejaamas," kirjeldas keskkonnaspetsialist leidu.
Riidekonteinerisse on oodatud puhtad, terved ja kasutuskõlblikud tooted (riided, jalanõud ja mänguasjad). Suuremõõtmelised esemed nagu nukuvanker, lapse jalgrattatool, matkatoolid, mähkimisalused, pissipotid jms tuleb viia taaskasutuspoodi (nt Humana, Uuskasutuskeskus, Sõbralt Sõbrale või mõnda taaskasutusega tegelevasse organisatsiooni nt MTÜ Lääne-Virumaa Suurte Perede Ühendus, Rakvere Vabakogudus Hüüdja Hääl, Rakvere Sotsiaalkeskus). Rakveres on ka hästi toimiv FB grupp Prügi aardeks taaskasutus: RAKVERE, kus on võimalik oma tervele tootele leida otse uus omanik.
Kahjuks leidus konteinerites ka palju välja veninud aluspesu, sh rinnahoidjaid. Kesklinna riidekonteineris oli aru saada, et keegi oli tühjendanud eaka või siit ilmast lahkunud sugulase kappi/keldrit.
„Palume olla riidekonteinerisse asju viies mõistlikud ning enne eseme konteinerisse kukutamist mõelda, kas sina ise oleksid valmis seda sama asja endale selga või jalga panema? Kui vastus on ei, siis miks peaks seda soovima keegi teine teha!" paneb keskkonnaspetsialist inimestele südamele.
Kui sinu riided on katkised, plekilised, auklikud, määrdunud ehk kasutuskõlbmatud, siis ei sobi need esemed taaskasutuseks mõeldud riidekonteinerisse! Kasutuskõlbmatutud tekstiilid, jalanõud jms tuleb viia jäätmekeskusesse.
Lisainfo ja foto autor:
Kerli Kõue
keskkonnaspetsialist
5650 9134