25.03.22

 

Veelindude toitmisest

Selleks, et lindudel säiliks rändeinstinkt, on soovitatav veelinde mitte toita. See tähendab, et kui me harjutame linde inimese poolt pakutava söögiga, siis nad ei rända talveks sinna, kuhu vaja. Lindudel tekib paratamatult mugavus ja nad ei ole motiveeritud paremaid tingimusi otsima minema. Kuid kui söögilaud ära kaob, sest inimesed toitu ju regulaarselt ei paku, satuvad linnud ohtu - nende tiivad ei ole enam lennuvõimelised ja nad ei suuda enam lennata, et leida uus koht, kus süüa saab. Toitmisega paigale jääma meelitatud veelinde ohustab nälg, külmumine, röövloomad ja haigused.

Kui veekogu on avatud (jääkaas ei ole moodustunud), siis ei ole vaja veelindudele lisatoitu anda. Kui aga vesi külmub, peavad linnud ise leidma sellise veekogu, kust süüa saab. 

Erandjuhul vajavad pardid ja luiged lisatoitu siis, kui inimesed on nad linna talvituma meelitanud ning linnud ei suuda enam omal jõul lähimate toitumisaladeni lennata. Sellisel puhul on parimaks variandiks lindudele pakkuda energiavaeseid ja kiudainerikkaid suupalasid nagu näiteks riivitud värsked juurviljad, salat, seller või rohujahu graanulid. Oluline on teada, et sai linnutoiduks ei sobi, kuna see ei sisalda lindudele vajalikke vitamiine ega mineraale ning võib põhjustada hoopis tõsiseid tervisehädasid.

Seega, kui näed hädas linnuperet toitu otsimas, aita neid, kuid tee seda õigesti!

 

Lisainfo: https://eestilapsed.ee/kuidas-toita-veelinde/ ja https://www.eoy.ee/ET/veelindude-toitmine/

 

 

Toimetaja: RIIN SIKKA