Rakveresse paigaldati kolm võõrnälkjate kogumiskonteinerit

03.06.2026 | 18:48

Suve saabudes on paljude aiapidajate jaoks probleemiks võõrnälkjad, kes kahjustavad aiakultuure. Rakveres on leitud nii Hispaania teetigu kui ka mustpea nälkjat. Kahjurite leviku piiramiseks ja aiapidajate toetamiseks paigaldas linn suveks kolm võõrnälkjate kogumiskonteinerit, mis asuvad Ehituse tänav 3 b (avaliku pakendijäätmete punkti kõrval), Herne ja Luha tänava ristis ning Vallimäe tee 5 (Vallikraavi tn parkla juures).

„Konteinerisse tohib panna ainult surnuid võõrnälkjaid. Elusaid isendeid sinna panna ei tohi. Nälkjad tuleb konteinerisse panna kilekotis (nt leiva- või saiapakendis). Mitte mingil juhul ei tohi neid sinna panna kinnistes pudelites, plastämbrites, klaaspurkides vms kujul. Samuti on rangelt keelatud muu prügi panemine kogumiskonteinerisse,“ selgitas linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Kerli Kõue.

Hispaania teetigu on inimese kaasabil levinud üle Euroopa. Tema munad sarnanevad väetisegraanulitele, mistõttu on neid istikute mullapallidest raske märgata. Munad on siiski veidi läbipaistvamad ja esinevad tavaliselt kobaratena. Mustpea nälkjas levib peamiselt inimese tegevuse kaudu, näiteks taimede kaubanduse, mullaveo, lillepottide, kasutatud taimesubstraadi ja aiajäätmete kaudu.

Võõrnälkjate levik toimub peamiselt inimtegevuse vahendusel, eelkõige taimede, mulla ja aiatarvikutega. Seetõttu ei tohi oma aeda tuua taimi ega mulda piirkondadest, kus nälkjate esinemine on teada.

„Tuletame meelde, et võõrnälkjate tõrjumine algab aiast. Oluline on tegutseda teadlikult kogu aiahooaja vältel, kontrollida regulaarselt aeda ning mitte viia aiajäätmeid loodusesse. Kogutud nälkjad ja nende munad tuleb kindlasti hävitada. Nälkjaid ei tohi panna biojäätmete konteinerisse,“ rõhutas keskkonnaspetsialist.

Põllu- ja aiamaal ning kasvuhoonetes võib invasiivsete nälkjate tõrjeks kasutada raudfosfaadi preparaate. Suurema koguse nälkjate kogumisel saab nad kiiresti hävitada keevasse vette asetades või neid ohtra keeva veega üle valades.

„Eelnevatel aastal tekitas võõrnälkjate levik paljudele aiapidajatele tõsist muret ning otsiti võimalusi, kuidas kahjuritega tõhusamalt võidelda. Mullu pilootprojektina linnaruumi paigaldatud kogumiskonteiner oli tublidele võõrnälkjate tõrjujatele heaks abivahendiks. Loodame, et täiendavate konteinerite paigaldamine muudab kogumise veelgi mugavamaks ja aitab piirata võõrnälkjate levikut,“ ütles linnapea Triin Varek.
 

Lisainfo:

Kerli Kõue
keskkonnaspetsialist
5650 9134
 

Kristel Mänd

kommunikatsioonispetsialist

open graph imagesearch block image